Investicija u yoga prostirku, će nam omogućiti više kvalitetno iskustvo prakticiranja. Ovisno koji stil vježbamo, bit će nam potrebna drugačija prostirka. Joga stilove generalno dijelimo na dinamične i pasivne.
Za dinamične stilove (Ashtanga, Power, Vinyasa) gdje se kretnje često izmjenjuju, potrebna je tvrda, protuklizna podloga, koja podupire zdravlje zglobova. Protu-proklizavajući efekt, će osigurati utemeljenost stopala i dlanova što je posebno bitno kod tranzicija.
Za pasivnije stilove (Yin, Hatha, Iyengar) možemo nabaviti nešto deblju i mekšu prostirku, što će pružiti više ugode za vrijeme dugotrajnih restorativnih položaja.
Što se tiče materijala, kvalitetne prostirke će sadržavati prirodnu gumu i ekološki prihvatljive elemente. Jeftinije verzije su uglavnom rađene od nisko kvalitetnog PVC-a, što je kratkog trajanja te nekolicini izaziva iritaciju kože. Za kvalitetnu joga prostirku potrebno je uložiti od 100 do 150 eura, a postoje brendovi poput Manduke koji jamče doživotnu izdržljivost, a njena Pro kolekcija je omiljena kod joga učitelja.
Primijetit ćemo da joga prostirka ima dvije različite strane. Tekstura jedne je glađa i nju postavljamo okrenutu prema podu. Naboranu ili grublju stranu, okrećemo prema gore I to je strana na kojoj vježbamo. Ako ne možemo zaključiti razliku, možemo pogledati gdje se nalazi logo od proizvođača, to je strana na kojoj vježbamo. Nakon korištenja, prostirku možemo zarolati, na način da je strana na kojoj vježbamo, okrenuta vani, da bi izbjegli uvijanje prostirke prilikom sljedećeg korištenja.
Prostirku, posebno ako je ekoloških materijala, ne izlagati na direktno Sunce. Nakon svakog korištenja, prostirku je potrebno očistiti. U špricaljku možemo zamiješati par kapi octa i sredstvo za pranje podova koje ćemo razrijediti vodom.
Kada se prostirka počinje mrviti, znači da se gornji sloj počeo raspadati te da je vrijeme za novu. Također ako je izgubila svoja protuklizna svojstva, te ako se stanjila.